ukwl.jpg

Herts Phoenix Athletic Club
Met League Match claybury 11/10/2014 PDF Print E-mail
Written by Adrian Newman   
Monday, 13 October 2014 17:53

ATW Metropolitan Cross Country League

Match 1 at Claybury, Saturday 11th October 2014

 

Herts Phoenix athletes made a good start to the new cross country season in their first Metropolitan League race held in very warm and sunny conditions at Claybury Park last Saturday. Two of the club’s  younger athletes took part in the first of the under 11s development races which have been introduced this year to give cross country experience to this age group of  youngsters in preparation to the County Championships which will be held early in the New Year. Joe Smith, Nathanael Zapico and Brett Rushman ran very well to win the under 13 boys’ team race backed up by Bryce Breen and Lucas Blackwell. George Cook finished third in the leading group of three runners that had broken away from the rest of the field followed by Jacob Fenwick who was 19th overall and fourth under 15 boy in the combined under17 men’s and under 15 boys’ race and Hannah Booth was the first Club finisher in the girls’ race in 11th place. The senior women’s team won their Division 3 race with under 20 athletes Florence Stansall-Seiler, Alicia Found, Mary Gough and Lizzie Parry scoring. John Eves finished strongly after a fine run to finish in 13th place out of the 417 finishers in the senior men’s race. 

Individual Results

Under 11 Boys and Girls – approx 1500 metres

·         Charlotte Cox 32nd 6.43

·         Zarah Bastide 51st 7.18

62 finished

Under 13 Boys – approx 3000 metres

·         Joe Smith (Chancellors) 3rd 11.08

·         Nathanael Zapico (King’s, Harpenden) 4th 11.18

·         Brett Rushman (Hockerill) 9th 11.47

·         Bryce Breen (Sandringham) 12th 11.59

·         Lucas Blackwell (Greneway) 23rd 12.48

45 finished – Team 1st

Under 13 Girls – approx 3000 metres

·         Freya Stapleton (Dame Alice Owens) 15th

33 finished

Under 17 Men with under 15 Boys – approx 4000 metres

·         George Cook (Bishops Stortford High) 3rd 14.01

·         Jacob Fenwick (Simon Balle) (u15) 19th 15.19

·         Jamie Ives (Stanborough) (u15) 51st 16.24

·         Miles Blackwell (Freman College) (U15) 54th 17.05

·         Elliot Breen (Sandringham) (u15) 61st 17.32

·         Angus Clifford (Aldwickbury) (u15) 72nd 18.50

74 finished – Team 6th

Under 17 Women with Under 15 Girls – approx 4000 metres

·         Hannah Booth (Broxbourne) 11th 17.31

·         Charlotte Stapleton (St Albans High) 19th 18.10

·         Anna Fuller (Sir Frederic Osborn) (u15) 25th 18.39

·         Eleanor Found (Townsend) (u15) 32nd 19.10

56 finished – Team 5th

Senior Women incl under 20 and Veteran Women – approx 6000 metres

·         Florence Stansall-Seiler (Presdales) (u20-7th) 32nd 24.11

·         Alicia Found (Townsend) (u20-9th) 41st 24.56

·         Mary Gough (u20-10th) 47th 25.25

·         Elizabeth Parry ( Monkswalk) (u20-11th) 52nd 25.34

·         Elizabeth Doyle 103rd 28.44

·         Jayne Shepherd (V50) 117th 29.40

·         Justine Thorpe (V40) 137th 31.08

169 finished – Division 3 Team – 1st

Senior Men – incl under 20 and Veteran Men – approx 8000 metres

·         John Eves 13th 25.45

·         Alex Cloona 49th 27.52

·         Steve Prosser 75th 28.46

·         Paul Greaves (V45) 143rd 30.48

·         Harry Gilham 182nd 31.42

·         Mark Oddy (Guest) (u20) 195th 32.03

·         Steve White (V50) 219th 32.46

·         Jonathan Haynes (V55-1st) 238th 33.23

·         Simon Doyle (V50) 311th 35.53

·         Brian James (V65-1st) 328th 36.44

·         Richard Bloom (V65-2nd) 351st 38.00

·         David Clark (V70-1st) 364th 38.40

·         Stewart Mann (V70-3rd) 386th 40.33

·         Mervyn Gilham (V60) 403rd 43.30

·         John Steed (V75-1st) 415th 46.31

417 finished – Division 3 Team - 7th, Division 2 Veterans’ Team – 2nd

 
Cross Country Fixture 2014/15 PDF Print E-mail
Written by Adrian Newman   
Sunday, 12 October 2014 20:33
October
Saturday 11th Metropolitan League Claybury, Woodford Green u11 upwards
Saturday 18th SEAA Cross Country Relays Wormwood Scrubs Club
Sunday 26th Sunday League Cheshunt Seniors
November
Saturday 8th Metropolitan League Fairlands Valley, Stevenage u11 upwards
Sunday 23rd Sunday League Grovelands Seniors
Saturday 29th Fraternity & Sorority Cup Trent Park Seniors
December
Sunday 7th Sunday League Cassiobury Park, Watford Seniors
Saturday 13th SEAA Masters & Inter-Counties Horspath, Oxford Invitation
Saturday 20th Metropolitan League Uxbridge tbc u11 upwards
January
Sunday 4th Herts XC Champs Verulamium Park, St Albans u11 upwards
Saturday 10th Metropolitan League Horsenden Hill, Perivale u11 upwards
Sunday 11th Sunday League Trent Park Seniors
Saturday 24th SEAA Championships Stanmer Park, Brighton Club
Saturday 31st Herts Schools Verulamium Park, St Albans School
February
Saturday 7th Metropolitan League Wormwood Scrubs u11 upwards
Sunday 15th Sunday League Therfield Heath, Royston Seniors
Saturday 21st National Championships Parliament Hill, Hampstead Club
March
Saturday 7th CAU Inter-County XC Champs Cofton Park, Birmingham County
Saturday 14th English Schools Blackburn School
Sunday 22nd Herts Veterans' XC Champs Trent Park Veterans

Metropolitan League - for under 11 athletes upwards - discuss with your coach - full details on www.metleague.co.uk

Club - entries to be made by Herts Phoenix, entry forms will be sent out nearer the dates

Championships - entry forms will be sent out nearer the dates

Schools - please ask your PE teachers to enter you for Herts Schools XC - details on www.hsaa.info

If you have any questions please email This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 
England Athletics under15/under 17 National Championships – Bedford PDF Print E-mail
Written by Adrian Newman   
Monday, 01 September 2014 13:55

England Athletics under15/under 17 National Championships – Bedford

Several Herts Phoenix athletes competed at a very windy Bedford International Stadium, Bedford last weekend on 30th & 31st August in the England Athletics National under 15 and under 17 Championships.

Laura Armorgie cleared 1.69 metres in the under 17 women’s High Jump competition for third place on count back and a bronze medal and in the under 15 girls discus event Rebecca Porter also won a bronze medal, after a very closely fought competition, with a new personal best and Club record throw of 34.84 metres to move her up to 4th place in her age group in the UK ranking lists. Hannah Williams won her heat and was then placed third in her semi-final before finishing in 7th place in the final of the under 17 women’s 200 metres race.

Individual results
Under 17 Women
100 metres
• Hannah Williams heat 2 – 3rd 12.29
200 metres
• Hannah Williams heat 2 – 1st 24.92, Semi-Final - 3rd 25.17, Final - 7th 25.19
• Sophie Segun heat 3 – 3rd 25.73, Semi-Final DNS injured
80m Hurdles
• Alice Semark heat 1 – 7th 12.65
• Sally Cowler heat 2 – 8th 12.37
300m Hurdles
• Zoe Benton heat 1 - 3rd 46.74
High Jump
• Laura Armorgie 3rd 1.69

Under 17 men
200 metres
• Luke Smith heat 3 - 8th 23.19
800 metres
• Beck Grover heat 1 - 7th 2:00.18

Under 15 Girls
Discus
• Rebecca Porter 3rd 34.84 PB

 
SAL Match 5 Peterborough 2nd August 2014 PDF Print E-mail
Written by Adrian Newman   
Sunday, 17 August 2014 11:50

Herts Phoenix senior athletes travelled to Peterborough for their final Southern Athletics League meeting on Saturday with both men’s and women’s teams much depleted by members being unavailable due to holidays and clashes with other meetings, however, showing excellent team spirit the athletes all pulled together competing in additional events to try to win as many points as possible. Just 21 athletes competed in 58 events accumulating 187 points to finish in joint first place with Ryston Runners and finishing the season in 5th place overall in Division 2 North out of 16 clubs.
Under 17 athlete Jason Misso made his debut in the Senior team with good performances in the 200 metres 23.9 secs and 400 metres  53.5 secs races whilst training colleague Javan Foster, under 20, made his debut running 12.0 secs in the 100 metres race. Ross Armorgie made a very welcome return to competition after two years out of athletics with injury winning B string High Jump with 1.90 metres. Long Jump 5.80 metres, Triple Jump 10.45 metres and Javelin with a throw of 37.70 metres and coming second in the A string Pole Vault clearing 2.80 metres with elder brother Bradley winning the same A string jump events – High Jump 2.00 metres, Long Jump 6.24 metres and Triple Jump 11.98 metres and also coming second in B string Pole Vault with a clearance of 2.40 metres and their younger sisters Gemma 1st in High Jump 1.45 metres, and Triple Jump  with a pb of 9.17 metres and Javelin with another pb of 23.09 metres and Laura 1st in 100 metres Hurdles in 16.9 seconds also had a busy and successful afternoon. Beck Grover ran strongly to set a new pb in winning his A string 400 metres race in 52.7 seconds and also won the A string 800 metres in 1:59.9. Peter Townsend and Steve Prosser won A and B string 1500 metres races with times of 4:16.0 and 4:28.7 respectively. Jason Kingwell won all three heavy throws events in shot with a pb of 11.52 metres, Hammer with 43.34 metres and Discus with 28.96 metres and Conor Martin won his A string Javelin competition with a throw of 54.00 metres and Eleanor Moss won the women’s A string Javelin with a throw of 30.81 metres.
There were B string wins for Elizabeth Doyle making her debut in the 3000 metres race in a time of 12:55.5, Stephanie Williams in 100m Hurdles with 17.7 seconds, Phoebe Love in 1500m Steeplechase in 7:04.4 and Abigail Griffiths with clearances of 1.35 metres in High Jump, 3.86 metres in Long Jump and 7.47 metres in Triple Jump.

Match result First= Herts Phoenix 187 points
  First= Ryston Runners 187 points
  Third Wycombe Phoenix 161.5 points
  Fourth Peterborough 153.5 points

Individual results

100 metres
Women
“A” Abigail Griffiths 2nd 13.7  “B” Stephanie Williams 3rd 14.4pb
Men
“A” Javan Foster u20 2nd 12.0  “B” David Stephens 4th 12.8

200 metres
Women
“A” Abigail Griffiths 3rd 27.9  
Men
“A” Jason Misso u17 2nd 23.9  “B” David Stephens 4th 27.7

400 metres
Women
“A” Abigail Griffiths 3rd 65.5  
Men
“A” Beck Grover u17 1st 52.7pb  “A” Jason Misso u17 2nd 53.5

800 metres
Women
“A” Hannah Booth u17 3rd 2:27.8
Men
“A” Beck Grover u17 1st 1:59.9  “B” David Stephens 4th 2:50.1pb

1500 metres
Women
“A” Megan Breen u20 4th 6:27.1  “B” Phoebe Love u17 2nd 6:28.9
Men
“A” Peter Townsend 1st 4:16.0  “B” Steve Prosser 1st 4:28.7pb

3000 metres
Women
“A” Hannah Booth u17 3rd 11:26.8 “B” Elizabeth Doyle 1st 12:55.5

5000 metres
Men
“A” Steve Prosser 3rd 16:41.0  “B” Ryan Faulkner 3rd 17:44.0pb

100m Hurdles
Women
“A” Laura Armorgie u17 1st 16.9  “B” Stephanie Williams 1st 17.7

110m Hurdles
Men
“A” David Stephens 4th 22.5

 


400m Hurdles
Women
“A” Phoebe Love u17 3rd 75.1  “B” Megan Breen u20 2nd 77.3
Men
“A” David Stephens 4th 68.2pb

1500m Steeplechase
Women
“A” Megan Breen u20 2nd 6:32.7  “B” Phoebe Love u17 1st 7:04.4

2000m Steeplechase
Men
“A” Peter Townsend 2nd 7:17.9  “B” Steve Prosser 2nd 7:43.2pb

High Jump
Women
“A” Gemma Armorgie 1st 1.45  “B” Abigail Griffiths 1st 1.35
Men
“A” Bradley Armorgie 1st 2.00  “B” Ross Armorgie 1st 1.90

Pole Vault
Men
Ross Armorgie 3rd 2.80   “B” Bradley Armorgie 2nd 2.40

Long Jump
Women
“A” Gemma Armorgie 3rd 4.28  “B” Abigail Griffiths 1st 3.86pb
Men
“A” Bradley Armorgie 1st 6.24  “B” Ross Armorgie 1st 5.80

Triple Jump
Women
“A” Gemma Armorgie 1st 9.17pb  “B” Abigail Griffiths 1st 7.47pb
Men
“A” Bradley Armorgie 1st 11.98  “B” Ross Armorgie 1st 10.45

Shot Putt
Women
“A” Laura Armorgie u17 3rd 7.46pb “B” Megan Breen u20 3rd 5.96
Men
“A” Jason Kingwell v40 1st 11.52pb “B” James Grove 3rd 8.63

Discus
Women
“A” Eleanor Moss 4th u20 17.68  “B” Laura Armorgie u17 2nd 16.49
Men
“A” James Grove 2nd 29.47  “B” Jason Kingwell v40 1st 28.96

Hammer
Men
“A” Jason Kingwell v40 1st 43.34

Javelin
Women
“A” Eleanor Moss u20 1st 30.81  “B” Gemma Armorgie 1st 23.09pb
Men
“A” Conor Martin u20 1st 54.00  “B” Ross Armorgie 1st 37.70

4 x 100m Relay
Women
Herts Phoenix 3rd 55.3
Men
Herts Phoenix 3rd 47.8

4 x 400m Relay
Men
Herts Phoenix 3rd 3:45.9
Divid Stephens 63.3, Bradley Armorgie 56.2, Jason Misso u17 54.5, Beck Grover u17 51.9

 

 

 

 
Jodie Williams PDF Print E-mail
Written by Adrian Newman   
Monday, 04 August 2014 18:55

Congratulations to Jodie on winning a brilliant Silver Medal in the Women's 200 metres final at the Commonwealth Games in Glasgow and then following this with a bronze medal in the 4 x 100 metres relay.

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 1 of 18
Who's Online
We have 5 guests online
Polls
Awards Evening Feedback for Future Years
 
Banner
Banner
© 2014 Herts Phoenix Athletic Club
Produced and Designed by Larry Eeles